Kargo ve Teslimat

Bulunduğum adrese kargo teslimatı yapılıyor mu?
Anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları Türkiye'nin her bölgesine teslimat yapıyor ancak bazı özel bölgeler için teslimat günü ya da şekli değişkenlik gösterebilir.

Teslimatımı yapacak kargo şirketini değiştirmek istiyorum.

Siparişinizi oluşturma aşamasında tercih ettiğiniz kargo firması sipariş verildikten sonra değiştirilemez. Seçtiğiniz kargo firması adresinize teslimat yapmıyorsa siparişinizi iptal ederek yeniden sipariş verebilirsiniz.

Ayrıca üyeliğinizle "Bize sorun" sayfasından aracılığıyla online olarak veya 0212 516 7475 numaralı müşteri hizmetlerimizden bize ulaşarak yardım alabilirsiniz.

Siparişimdeki ürünlerin kargo takip numarasına nasıl ulaşabilirim?

Siparişiniz kargo firmasına teslim edildikten sonra kargo takip bilgileriniz size SMS ve e-posta aracılığıyla iletilir.

Bu bilgilendirme size ulaşmadıysa Lingabooms'a üye girişi yaptıktan sonra sırasıyla "Hesabım - Siparişlerim - Sipariş Takibi" adımlarını izleyerek kargo takip bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Siparişiniz "Kargoya verildi" statüsünde görünmesine rağmen kargo bilgilerine ulaşamıyorsanız üyeliğinizle "Bize Sorun" sayfasından, Webchat uygulaması aracılığıyla online olarak veya 0850 252 40 00 numaralı müşteri hizmetlerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Ayrı siparişlerimin aynı kargoyla topluca gönderilmesini istiyorum.

Siparişleriniz ayrı ayrı alındığı ve faturalandırıldığı için iki ayrı siparişinizi size tek bir kargo çıkışı ile gönderememekteyiz.

Hangi kargo şirketlerini kullanabilirim?

Yurt içi siparişlerinizde:
Türkiye sınırları içindeki siparişlerinizin gönderimleri Yurtiçi Kargo, Aras Kargo ve PTT Kargo ile yapılır. Kargo ücreti gönderi ili, siparişin desi/hacim toplamı ve seçilen kargo firmasına göre değişkenlik gösterir.

Yurt dışı siparişlerinizde:
UPS ile gönderim yapılır.

Yurtdışı kargo ücretleri nelerdir?

Kargo ücreti gönderi ili, siparişin desi/hacim toplamı ve seçilen kargo firmasına göre değişkenlik gösterir.

Siparişim bana ne zaman teslim edilir?

Siparişiniz onaylandıktan sonra ürününüzün hazırlanması ve faturalama işlemlerinin yapılmasının ardından siparişiniz kargo firmasına teslim edilir. Siparişiniz kargoya teslim edildikten sonra ürünlerinizin teslimat süresi, teslimatın yapılacağı adrese ve kargo firmasının teslimat hızına göre değişkenlik gösterebilir. Detaylı bilgiyi ilgili kargo firmasından alabilirsiniz.

Siparişinizin teslimatını yapacak kargo firmasının bilgisine sırasıyla "Hesabım - Siparişlerim - Sipariş Detayı" sayfasından ulaşabilirsiniz.

Teslimat adresimi değiştirmek istiyorum.

Siparişiniz "Siparişiniz alındı" durumundayken, üyeliğinizle giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde bulunan "Hesabım" menüsü içinden adres değişikliği yapabilirsiniz.

Teslimat sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Lingabooms’dan verdiğiniz siparişler adresinize teslim edildiğinde kargo teslim fişini imzaladıktan sonra, kargo ambalajında sorun olmasa bile, kargo paketini açıp kontrol etmenizi öneririz. Paket içeriğinde herhangi bir yanlışlık varsa ya da ürünler hasar görmüşse kargo görevlisine hasar tespit tutanağı hazırlatıp bizimle iletişime geçmelisiniz.

Kargo teslimat adresinde beni bulamazsa ne olur?

Çalıştığımız kargo firmaları eğer teslimat adresinde kimseye ulaşamazsa kapıya bir pusula bırakır. Bu pusula üzerinde size teslimat yapan kargo şubesinin adres ve telefonları bulunur. Kargo şubesi kolinizi 3 gün boyunca bekletir ve size ulaşamadığı takdirde siparişinizi geri gönderir. Adresinizde bulunmadığınız için kargonuzu teslim alamadığınızda, kargo şubenize pusuladaki bilgiler doğrultusunda ulaşabilir ve teslimatla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kargomu şubeden teslim almak istiyorum.

Sipariş sahibinin güvenliğini sağlamak amacıyla kargo firmalarımızla yapılan anlaşmamız gereği, kargo şubelerinden teslimat yapılmamaktadır. Ürünlerin teslimatı sipariş aşamasında belirttiğiniz adrese yapılır. Sipariş oluşturma aşamasında kargo şubesi teslimatı bilgisi verdiyseniz siparişiniz size gönderilemeyecektir.

Aynı sipariş içindeki ürünlerin farklı adreslere teslim edilmesini istiyorum.

Aynı sipariş içinde yer alan ürünlerin hepsi, siparişinizi oluştururken belirttiğiniz teslimat adresine gönderilir. Farklı adrese gönderilmesini istediğinizi ürünler için ayrı bir sipariş vermeniz gerekir.

Faturam nasıl ve ne zaman gönderilir?

Faturanız, sipariş oluşturma aşamasında yaptığınız tercihe göre gönderilir.

Sipariş aşamasında faturanızın ürünle birlikte gönderilmesini istediyseniz kargo paketi üzerinde şeffaf bir poşet içinde faturanız yer alacaktır.

Faturanızın siparişinizden ayrı olarak gönderilmesini istediyseniz, faturanız tarafımızdan e-posta aracılığıyla, teslimat yapıldıktan sonra 7 gün içerisinde gönderilecektir.

Fatura bilgilerinde değişikliği yapmak istiyorum.

Fatura, ödeme yapılan kartın sahibi adına düzenlenmesi gerekir ve sipariş oluşturulduktan sonra fatura bilgileri Gelir İaderesi Başkanlığı'na iletilir. Bu nedenle sipariş formunda belirttiğiniz fatura bilgilerinde herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır.

Faturam koli dışında görünecek mi?

Mali zorunluluklar nedeniyle her türlü ürünün faturası okunaklı bir biçimde kolinin dış yüzeyinde, içinde yer alan ürünleri belirtecek şekilde sergilenir. Sağlık ve iç giyim kategorisinde yer alan kimi ürünlerin ismi ise faturada "sağlık ürünü" ya da "iç giyim" olarak belirtilir.

Faturam bana ayrıca gönderilecek mi?

Sipariş oluşturma aşamasında faturanızın gönderim şekliyle ilgili size iki seçenek sunulur;
1) Faturam siparişimle birlikte gönderilsin. 2) Faturam, fatura adresime postayla ayrıca gönderilsin. İkinci seçeneği tercih etmeniz durumunda, siparişiniz teslimat adresine sevk irsaliyesiyle, faturanız ise posta adresinize gönderilir.

Faturam online olarak gönderilebilir mi?

Sırasıyla “Hesabım - Siparişlerim - Sipariş Takibi” sayfasının sol tarafında her sipariş için fatura örneği linki bulunur. İstediğiniz siparişe ait fatura örneğini buradan alabilirsiniz. Faturanız ortalama 1 saat sonra Lingabooms'da kayıtlı e-posta adresinize gönderilir. Bu süre içerisinde e-postanızın gelen klasörünün yanı sıra önemsiz posta klasörünü de kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

E-posta adresinize gönderilen faturalar resmi belge niteliği taşımamakla birlikte teknik servis işlemlerinde kullanılabilir.

Faturam gelmedi.

Sipariş oluşturma aşamasında faturayı üründen ayrı talep ettiyseniz ya da e-fatura mükellefiyseniz faturanız ürün teslimatını takiben 7-10 iş günü içerisinde posta olarak gönderilir.

Sipariş oluşturma aşamasında faturayı ürünle birlikte talep ettiyseniz fatura hem ürünle birlikte matbu olarak, hem de Lingabooms'da kayıtlı adresinize e-posta olarak gönderilir.

Üyelik hesabınız üzerinden "Hesabım - Siparişlerim - Sipariş Detayı" adımlarını izleyerek faturanıza ulaşabilir, e-posta adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Ürünümü iade etmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Ürünü, ürün faturası, sipariş numarınızıda içeren bir dilekçe veya iade formu ile iade ediniz.

Ürünümü iade etmek istiyorum, iade şartları nedir, hangi ürünleri iade edebilirim?

Aldığınız her ürün, üretici firmasının garantisi altındadır.
Almış olduğunuz ürününü ambalajını açmadan/tahrip etmeden//bozmadan, ürünü kullanmadan teslim tarihinden itibaren on beş (15) günlük süre içinde teslim aldığınız şekli ile iade edebilirsiniz. Tüketicinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda tüketici cayma hakkını kullanamaz. Üzeri sonradan işlenmiş ürünler (yaldız,dekor,boncuk,yuzuk, iç giyim vs..) sipariş üzerine üretildiği için iade alınamaz.

14 günlük iade sürem doldu, ürünü iade edebilir miyim?

Yasal süreçler gereği iade işlemleri ürünün size teslim tarihinden itibaren ancak ilk 14 gün içinde yapılabilmektedir. İade ürün işlemleri ve iade koşullarıyla ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayın.
Mesafeli satış yönetmeliğinin 12. maddesinin 1. fıkrasına göre satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren 14 gün tüketiciden tahsil edilen tüm ücretleri geri ödemekle yükümlüdür.

Ürünümü iade ederken kargo ücreti ödeyecek miyim?

Keyfi iade edilen ürünlerde gidiş-dönüş kargo ücretleri müşteri tarafından ödenecektir..

İade ettiğim ürünün parasını ne zaman ve nasıl geri alabilirim?

Havale iadeleri ve Kredi Kartı iadeleri 3 iş günü içinde yapılacaktır. Bankanız kredi kartı iadelerini aynı gün hesabınıza yansıtmayabilir. Bu durumda bankanızın kredi kartı servisini aramanız gereklidir. Siparişinizle ilgili “İptal Edildi” uyarısı çıktıktan sonra tüm bedel kredi kartınıza veya havale yaptığınız bankanıza iade edilmektedir.

Kargo firması iade gönderimi almaya gelmiyor.

Kargo firması kurye operasyonunu günlük olarak düzenlediğinden, ürün gönderim işlemlerinizde kargo firmasına kurye talebinizi günlük iletmeniz gerekir. Örneğin dün itibariyle kurye talebi ilettiniz ve kargo firması ürünü almaya gelemediyse, bugün tekrar talep iletmelisiniz.
Yurtiçi Kargo’ya aşağıdaki yöntemlerden biriyle ulaşabilirsiniz. Gönderim aşamasında kargo görevlisine gönderi kodunuzla birlikte alıcının Lingabooms olduğunu belirtmeniz yeterlidir.

Ürünü gönderdim, iadem ne zaman yapılır?

Havale iadeleri ve Kredi Kartı iadeleri 3 iş günü içinde yapılacaktır. Bankanız kredi kartı iadelerini aynı gün hesabınıza yansıtmayabilir. Bu durumda bankanızın kredi kartı servisini aramanız gereklidir. Siparişinizle ilgili “İptal Edildi” uyarısı çıktıktan sonra tüm bedel kredi kartınıza veya havale yaptığınız bankanıza iade edilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.