İade Süreci

Ürünümü iade etmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Ürünü, ürün faturası, sipariş numarınızıda içeren bir dilekçe veya iade formu ile iade ediniz.

Ürünümü iade etmek istiyorum, iade şartları nedir, hangi ürünleri iade edebilirim?

Aldığınız her ürün, üretici firmasının garantisi altındadır.
Almış olduğunuz ürününü ambalajını açmadan/tahrip etmeden//bozmadan, ürünü kullanmadan teslim tarihinden itibaren on beş (15) günlük süre içinde teslim aldığınız şekli ile iade edebilirsiniz.
Tüketicinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda tüketici cayma hakkını kullanamaz. Üzeri sonradan işlenmiş ürünler (yaldız,dekor,boncuk,yuzuk, iç giyim vs..) sipariş üzerine üretildiği için iade alınamaz.

14 günlük iade sürem doldu, ürünü iade edebilir miyim?

Yasal süreçler gereği iade işlemleri ürünün size teslim tarihinden itibaren ancak ilk 14 gün içinde yapılabilmektedir. İade ürün işlemleri ve iade koşullarıyla ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayın.
Mesafeli satış yönetmeliğinin 12. maddesinin 1. fıkrasına göre satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren 14 gün tüketiciden tahsil edilen tüm ücretleri geri ödemekle yükümlüdür.

Ürünümü iade ederken kargo ücreti ödeyecek miyim?

Keyfi iade edilen ürünlerde gidiş-dönüş kargo ücretleri müşteri tarafından ödenecektir..

İade ettiğim ürünün parasını ne zaman ve nasıl geri alabilirim?

Havale iadeleri ve Kredi Kartı iadeleri 3 iş günü içinde yapılacaktır. Bankanız kredi kartı iadelerini aynı gün hesabınıza yansıtmayabilir. Bu durumda bankanızın kredi kartı servisini aramanız gereklidir. Siparişinizle ilgili “İptal Edildi” uyarısı çıktıktan sonra tüm bedel kredi kartınıza veya havale yaptığınız bankanıza iade edilmektedir.

Kargo firması iade gönderimi almaya gelmiyor.

Kargo firması kurye operasyonunu günlük olarak düzenlediğinden, ürün gönderim işlemlerinizde kargo firmasına kurye talebinizi günlük iletmeniz gerekir. Örneğin dün itibariyle kurye talebi ilettiniz ve kargo firması ürünü almaya gelemediyse, bugün tekrar talep iletmelisiniz.
Yurtiçi Kargo’ya aşağıdaki yöntemlerden biriyle ulaşabilirsiniz. Gönderim aşamasında kargo görevlisine gönderi kodunuzla birlikte alıcının Lingabooms olduğunu belirtmeniz yeterlidir.

Ürünü gönderdim, iadem ne zaman yapılır?

Havale iadeleri ve Kredi Kartı iadeleri 3 iş günü içinde yapılacaktır. Bankanız kredi kartı iadelerini aynı gün hesabınıza yansıtmayabilir. Bu durumda bankanızın kredi kartı servisini aramanız gereklidir. Siparişinizle ilgili “İptal Edildi” uyarısı çıktıktan sonra tüm bedel kredi kartınıza veya havale yaptığınız bankanıza iade edilmektedir.

Kargo kutum boş/hatalı çıktı.

Ürün paketini, siparişiniz size ulaştığında kargo görevlisi yanınızdayken kontrol edin. Kargonuzun eksik ya da yanlış gelmesi durumunda kargo görevlisinden tutanak tutmasını isteyin. Ürünü, bu tutanak ve doldurmanız gereken "Eksik Ürün Başvuru Formu" ile birlikte Lingabooms'a geri gönderebilirsiniz.

Hasarlı ürün gönderilmiş.

Siparişiniz size ulaştığında, kargo görevlisi yanınızdayken ürün paketini kontrol edin. Kargonuzun hasarlı çıkması durumunda kargo görevlisinden tutanak tutmasını istemelisiniz. Kargo kaynaklı hasar durumlarında, ilgili işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için ürünün bütün aksesuarlarının yanında orijinal ambalajını da saklamalısınız.

Sipariş ettiğim ürün yerine farklı bir ürün geldi.

Siparişiniz size ulaştığında faturada yazan ürün ile kargo paketinden çıkan ürünün farklı olması durumunda Lingabooms'a bildirerek değişim işlemlerini 2 iş günü içerisinde başlatmanız gerekmektedir.

Siparişim / Ürün Detayları Eksik

Ürün aksesuarları / aparatları eksik olarak gönderilmiş.

Siparişinizde yer alan ürünlerde paket içinden çıkması gereken aparat ya da aksesuarlardan biri ya da birkaçı eksikse öncelikle mail ile bizlerebildirmeniz gerekmektedir.

Mail ile bildirildikten sonra başvurunuz incelenerek talebiniz işleme alınacaktır. Başvuru maili olmayan talepler için işlem yapılamayacaktır.

Eksik aparat başvuruları ürünlerin size teslim edilmesinden sonraki 14 gün içinde Lingabooms üzerinden yapılmalıdır.

Siparişim eksik olarak gönderilmiş.

Siparişinizde yer alan ürünlerden bir ya da birkaçı faturanızda 'gönderildi' olarak görünmesine rağmen teslim edilen kargo paketi içinde yoksa öncelikle mail ile eksik ürün başvurusunda bulunmanız gereklidir.

Mailiniz incelenecek ve talebiniz işleme alınacaktır.

Eksik ürün başvuruları, ürünlerin size teslim edilmesinden sonraki 14 gün içinde Lingabooms üzerinden yapılmalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.